Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vláda omezuje podporu pro obnovitelné zdroje energie

5. 8. 2013

Zastavení podpory se týká nových instalací obnovitelných zdrojů vyrábějících elektřinu uvedených do provozu po 1. lednu 2014.

Podpora bude zachována pouze pro větrné a vodní elektrárny a elektrárny na biomasu uvedené do provozu do 31. prosince 2014 v případě, že jim bylo uděleno povolení stavby přede dnem účinnosti zákona.

Důvodem novely zákona je zvyšující se finanční zátěž pro odběratele elektřiny způsobená hrazením nákladů na podporu obnovitelných zdrojů energie v ceně elektřiny, což přímo ohrožuje konkurenceschopnost průmyslu a vyvolává u spotřebitelů nejistotu týkající se ceny elektřiny na následující rok,“ řekl premiér Jiří Rusnok.

Poplatek za podporované zdroje bude v ceně elektřiny fixován

Poplatky na podporované zdroje energií již nebudou součástí ceny za přenos a distribuci elektřiny, ale budou vyčleněny do zvláštní ceny na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny a tepla.

Maximální výše poplatku hrazená spotřebiteli je stanovena na 495 Kč/MWh. Odpovídá tak současné dotaci ze státního rozpočtu ve výši 11,7 miliardy + 4 miliardy korun alokované ze státního rozpočtu.

Současně bylo rozhodnuto o prodloužení tzv. solární daně a to pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 ve výši 10 procent.

(zdroj: http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-omezi-podporu-pro-obnovitelne-zdroje-energie-109181/)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář