Jdi na obsah Jdi na menu
 


Větrníky čeká dlouhá diskuze

27. 3. 2011

Přišli nejen Mladkovští, ale také obyvatelé Lichkova, kde mají také větrníky vyrůst, a dalších obcí, a to i z Polska. Proti nim usedli zastupitelé a zástupci investorů – firem Eldaco a Synergion.
Mnohahodinovou diskuzi zahájil starosta Mladkova Teodor Šmok, který rekapituloval vývoj obou projektů. Zároveň se snažil vyvrátit obavy občanů o pokles cen nemovitostí a pozemků vlivem výstavby a vysvětlit hlavní důvody, proč vedení s výstavbou souhlasí. „Ceny nemovitostí určuje hlavně dopravní obslužnost obce, škola, lékař, obchod, lékárna, kanalizace a podobně. My zatím lidem tento servis, s finanční podporou obce, nabízíme. A oni zatím zůstávají. V takové situaci se finanční prostředky dostávají na první místo. Potom si můžeme zajistit buď stálý příjem, nebo třeba zvýšit daň z nemovitosti,“ vysvětloval starosta.
U mikrofonu starostu vystřídal Lukáš Ryba, zástupce firmy Eldaco. Ten přítomné především ujistil, že na Kostelním vrchu ve Vlčkovicích se připravuje výstavba dvou větrníků, ne čtyř, jak se původně plánovalo. Společnost Synergion, jež chce na Hraničním vrchu mezi Mladkovem a Lichkovem stavět sedm větrníků, měla početnější zastoupení. „Za tři roky nikdo nic nechtěl vědět, nezaznamenal jsem žádný pokus o komunikaci,“ uvedl svůj výstup Jiří Langer. Dále předseda dozorčí rady Synergion Mladkov vyvracel a vysvětloval obavy týkající se například hluku. „Posudky vypracovávali největší experti v zemi,“ zdůraznil mimo jiné. Připustil, že společnost větrníky staví s výhledem zisku, zároveň ale připomněl, že Česko se zavázalo do roku 2020 produkovat 13% své spotřeby energie z takzvaných obnovitelných zdrojů. A větrné elektrárny mají podle něj největší potenciál.
S připomínkami k praktikám zastupitelstva vystoupila skupina Mladkovských a poté už začaly sálem hýbat emoce při očekávané diskuzi.
„Lidi, jsou to vaše životy, zdědili jste tu pozemky, tak si je chraňte,“ vyzýval Luboš Jandejsek, zastupitel obce Studené. „Bude to váš zisk za cenu velkých ztrát, které utrpíme my, zdejší obyvatelé a chalupáři,“ upozornila Hana Navrátilová. S ní mohla jen souhlasit spolumajitelka Kašparovy chaty na Adamu, ta se obává, že výhled na Jeseníky vrtule zničí. „Peníze vůbec nejsou podstatné, je to Jidášův groš, za který zaprodáte tuto krajinu. Předkové by se za vás styděli, raději by se uskromnili,“ přidal komentář Josef Kvičera.
Kromě prohlášení padly i konkrétní dotazy, například na změny územního plánu obce. O rozruch se postaral i zastupitel Ivan Bok se svým prohlášením, že smlouvu mezi obcí a Synergion Mladkov z 8. 2. 2008 považuje na základě právního rozboru za neplatnou. Je tedy zřejmé, že výstavbu větrných elektráren čeká kromě běžných postupů ještě dlouhá diskuze.

(zdroj: http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/vetrniky-ceka-dlouha-diskuze20110206.html)

K tomuto článku byla tato diskuse:

Ekologie nebo jen business? - autor Ladislav Chudáčik

Větrníky jsou stejně jako solární články dobrá ekologická alternativa k tepelným elektrárnám. Pokud ovšem.... se toho opět nechopí pouze ziskuchtiví majitelé velkých firem, kteří neberou ohled na krajinu, půdu, na lidi a chtějí jen vydělat peníze za každou cenu a s podplacenými nebo "zblbnutými" úředníky nakonec vždy dosáhnou svého. Navíc je pokud vím problém s přenosovou soustavou, která není dimenzována na prudké výkyvy dodávky energie způsobené činností / nečinností slunce a větru. Chybí mi tady nějaká smysluplná celorepubliková (celoevropská) koncepce výroby a hlavně možných úspor el. energie. A s ohledem na lidi - bohužel čeští úředníci obvykle všechno nechají na poslední chvíli, kdy je už prakticky o všem rozhodnuto a diskuse s místními občany se připouští jen na oko...

Peníze nejsou všechno - autor Aleš

Celý náš kraj, rozprostírající se od Jablonného po Králíky, je specifický právě tím, že má svůj osobitý ráz krajiny. Proto je vyhledávaný turisty. Přece nenecháme pár ziskuchtivých podnikatelů, aby nám tento kraj necitlivě zničily nějkými krátkozrakými projekty, ze kterých dlouhodobě obce neuvidí ani korunu, protože pánové mají sídla firem úplně někde jinde. A známé klišé o zavázání se unii k alternativním zdrojům energie?Snad mi nechce někdo tvrdit, že zrovna tento způsob nás vytrhne, stejně jako solární panely, ty bych snad ještě dokázal pochopit, coby zdroj energie pro danou obec, ale rozhodně ne za účelem zisku úplně někoho cizího, koho jsem v životě neviděl. Dost se podivuji také tomu, jak tuto zkázu podporují starostové obcí....proč asi?

Zamysleme se trochu - autor Pavel Jiroušek

Smutné je to, že místní lidé kteří tu bydlí, ať je to Mladkov, Lichkov nebo jiné místo v republice si neváží toho co kolem sebe mají nebo si neuvědomují, že každodenní pohled okolo sebe nevytvořil člověk ale příroda, které bychom si měli vážit a chránit ji . Je strašně jednoduché z pohledu člověka krajinu přetvořit během krátké doby , ale přírodě to trvalo miliony let do dnešní podoby. Vezměte si : koupíte si auto, jezdíte v něm rok, dva , tři a najednou koukáte po novém, ale už si nevzpomenete , jak tenkrát se vám to staré auto líbilo. Ten každodenní pohled okolo sebe vám tak zevšední, že si člověk neuvědomí co má kolem sebe tak blízko, ale přijede někam jinam a říkáte si „ to je krása “ a přijedete domů a řeknete jenom „ Všude dobře doma nejlépe“, ale okolo sebe se nepodíváte . Lidé kteří žijí ve městě a jezdí do těch našich krásných hor pouze na víkend na chalupu, chatu a nebo na dovolenou tam jezdí právě pro tu krásu a atmosféru , kterou nám ty hory nabízejí . A právě Orlické hory jsou tak oblíbené pro ty krásné výhledy do všech stran, turistiku, cykloturistiku. To je hlavní devize tohoto kraje a z toho by měli těžit obce a lidé kteří tam žijí. Je mnoho podpůrných programů na oživení pohraničí , ale to by se muselo něco pro to udělat a neprodat hory za pár korun lidem , kteří chtějí v krátkém časovém horizontu vydělat pouze peníze a jdou o dům dále. Jsme na tomto světě krátkou chvilku , tak si to naše nejbližší okolí zkrášlujme a neničme…

(zdroj diskuse: http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/vetrniky-ceka-dlouha-diskuze20110206.html?diskuse=1)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář