Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stop větrníkům, nesmí na Králicko

17. 7. 2012

Stavbu sedmi větrných elektráren schválili lidé v Mladkově i Lichkově v referendu. Pro byla i tamní zastupitelstva. Starostové dokonce sedí ve dozorčích radách obou investorských společností. A stejně to není zatím nic platné.
Krajský úřad dělá vše pro to, aby se vrtule elektráren nikdy neroztočily. "Řekl bych, že nemá logiku, aby se na Dolní Moravu, do Červené Vody a celé oblasti vůbec investovaly velké peníze, které mají přispět k rozvoji cestovního ruchu, a na druhé straně se povolila stavba větrných elektráren. Ta by bezpochyby základní myšlenku orientovanou na zachování přírodních zvláštností regionu naprosto zhatila," uvedl krajský radní pro turistický ruch Miroslav Stejskal.
Králický stavební úřad oběma obcím, na jejichž katastrech má sedm větrných elektráren vyrůst, poslal dopis, v němž jim nařizuje zastavit plánované změny v územních plánech. Právě ty změny, které měly umožnit stavbu větrníků zahájit.
"Zamýšlené změny nejsou v souladu se zásadami rozvoje Pardubického kraje," praví se mimo jiné ve vyjádření, které zákaz zdůvodňuje. »
Pokračování na str. B3

Stop větrníkům, nesmějí na Králicko

» Pokračování ze str. B1
Rozvoj turismu v česko - polském pohraničí a okolí Králického Sněžníku je podle Stejskala jednou z hlavních priorit kraje a bylo by proto naivní se domnívat, že stamilionové investice nechá kraj znehodnotit snahou komerčních subjektů rozvíjet tu výdělečnou činnost.
"Kromě samotných rekreačních areálů jsme budovali také infrastrukturu, což stálo další peníze," dodává Stejskal, podle něhož by se výrazně znehodnotily i tyto investice.
Zanedbatelný není podle krajských úředníků ani nepříznivý dopad na obyvatele celého regionu. "Územní plánování musí zajišťovat předpoklady pro udržitelný rozvoj. Mělo by se přitom dosáhnout souladu mezi zájmem veřejným a soukromým. Musíme přihlížet také k protestům občanských iniciativ i oficiálních míst ze sousedního Polska," uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje krajského úřadu Pavel Kalivoda. Odpůrcí větrných elektráren u Králík jsou spokojeni. "Samozřejmě nás potěšilo, když jsme se dozvěděli, že obě radnice mají zastavit připravované změny územního plánu. Bez nich totiž stavět nemůžou," uvedla jedna z odpůrkyň elektráren Iva Marečková.

Investoři: Je to neuvěřitelná zvůle úřadů

Člen dozorčí rady investora společnosti Synergion Mladkov a zároveň starosta Mladkova Teodor Šmok to nechtěl komentovat. "Skutečně mohu potvrdit, že jsme z králického stavebního úřadu dostali dopis, v němž nám oznamují, abychom zastavili veškeré změny územního plánu. Víc vám k tomu neřeknu." uvedl.
Jen o něco sdílnější byl jeho poradce a další člen dozorčí rady Vít Kosina.
"Rozhodně budeme právní cestou hledat východisko. Vzhledem k tomu, že v Mladkově před časem proběhlo referendum a občané i starosta stavbu schválili, považujeme rozhodnutí úřadu za neuvěřitelnou administrativní zvůli," uvedl poradce. Investorům podle něj nezbude nic jiného, než se obrátit na správní soud.
"Investorům se sice zahájení stavby zase o něco vzdálilo a vůbec se nedivím, že se budou chtít soudit. Peníze, které do celé akce investovali, budou chtít dostat zpět," dodala aktivistka Iva Marečková.

(zdroj: MF Dnes, 12.7.2012)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář