Jdi na obsah Jdi na menu
 


„Okurková“ sezóna v některých českých novinách

22. 7. 2012

V jednom z nich vyšel 12. 7.  článek s názvem Stop větrníkům, nesmí na Králicko, který obsahuje plno nepřesných, zkreslených a neověřených informací.  Po přečtení jeho článku nezasvěcený čtenář nabude snadno dojmu, že největším nepřítelem výstavby větrných elektráren je Pardubický kraj, který podle pana Růžičky dělá vše proto, aby se větrné elektrárny nezačaly stavět a cituje k tomu i vyjádření krajského radního pro turistický ruch, se kterým však podle jeho vyjádření vůbec nemluvil. Další zásadní mylnou informací je, že v Mladkově proběhlo o výstavbě větrných elektráren referendum. Kdyby si novinář tuto informaci ověřil, dozvěděl by se, že referendum bylo v roce 2007 jen v sousedním Lichkově. V Mladkově vyhlášeno doposud nebylo a pravděpodobně ani nebude, protože závaznou smlouvu o spolupráci s investorem obec podepsala pouze se souhlasem členů zastupitelstva a názor občanů ji nezajímal.

Podobný článek jako přes „kopírák“ napsal hned další den redaktor dalšího deníku. Asi čirou náhodou se v něm opakují stejné faktické chyby. Škoda, že se ve svých úvahách autor více nevěnoval třeba důležitému etickému problému, jakým je členství starostů Mladkova i Lichkova v dozorčích radách investorských firem. V evidenci majetku obou obcí nejsou zaevidované žádné akcie společností Synergion, takže se nabízí otázka, čí zájmy tam starostové hájí, když např. členství lichkovského starosty ani nebylo schvalováno zastupitelstvem. 

Suma sumárum – když o větrných elektrárnách píší profesionálové, kteří nepovažují za nutné zeptat se a ověřit si informace u těch, kterých se to nejvíce týká a kteří o věci vědí daleko víc, bude patrně lepší, když o takovýchto věcech nebudou psát své články vůbec. Reagujeme na tyto články především proto, že největší „vina“ padla na Pardubický kraj, který v tomto případě naštěstí postupuje podle platných zákonů a logicky chrání svou turisticky nejcennější horskou oblast.

„Okurková“ sezona musí být pro novináře opravdu skličující období, když se i v seriózních denících novináři uchylují k takovýmto „dílkům“. Možná by bylo lepší, kdyby autor druhého článku využil čas k návštěvě našeho krásného kraje, který označuje jako „východní výspu Čech“. Pak by snad pochopil, proč bojujeme proti výstavbě větrných elektráren.

Už aby „okurková“ sezona skončila!

Plné znění obou uvedených článků najdete na našich webových stránkách www.vtemladkov.estranky.cz.

Za Občanské sdružení Za naši přírodu Ivana Marečková a Josef Urban

(zdroj: Orlický deník, 20. 7. 2012)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář