Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis hejtmanovi kraje

20. 7. 2011

Vážený pane hejtmane, vážená rado Pardubického kraje!

Obracím se na vás ohledně situace s výstavbou větrných elektráren ve východních Orlických horách.

Pardubický kraj již od svého založení v roce 2000 deklaroval území  okresu Ústí nad Orlicí jako území pro rekreaci a turistický ruch - jsou to ostatně  jediné hory na jeho území. Proto předpokládám, že mu nemohou být lhostejné postupy dravých investorských firem, které tlačí na starosty a zastupitelstva malých obcí tohoto regionu a snaží se prosadit na jejich katastrech výstavbu obřích větrných elektráren.

Na veřejné schůzi v Mladkově, kterou jsme s manželem dne  5. 2. absolvovali, jsme se s překvapením dozvěděli, že v obci Mladkov-Vlčkovice, kde vlastníme nemovitost, je již od roku 2006 podepsána smlouva na výstavbu 2 větrných elektráren, původně 130 m vysokých, nově 150 m vysokých a trafa na 6 VTE. Přímo v obci Mladkov je výhled z jediného svahu, vhodného pro výstavbu nových rodinných domků přímo na Hraniční vrch, kde by mělo stát dalších 7 VTE - až do další obce Lichkov. Zcela zaplněný sál kulturního domu vyjadřoval nevoli nad tím, že vůbec nebyl o výstavbě informován, šok nad promítanou vizualizací, provedenou balóny naplněnými héliem a vypuštěnými do výšky 150 m a absolutní nesouhlas s výstavbou. Výstavba VTE v Mladkově také zcela zničí proslulý výhled z Kašparovy chaty na Adamu směrem na Králický Sněžník a Jeseníky. Všichni tam pyšně vodíme naše návštěvy, pro turisty, cyklisty, běžkaře i motorizované návštěvníky je tento vrch s vyhlídkou snad nejoblíbenějším cílem.

Veřejné schůze se zúčastnila také početná delegace obyvatel přeshraničních obcí Boboszow a Kamenczyk, kteří velmi energicky vyjadřovali svůj nesouhlas s výstavbou VTE téměř na hranici.  Uváděli, že výstavba VTE automaticky sníží hodnotu jejich nemovitostí a ohrozí jejich podnikání – většinou agroturistiku ve zdravém prostředí. Z této strany se dá očekávat akce správních orgánů polské strany.

Co se zdravotních rizik týče, VTE na Kostelním vrchu ve Vlčkovicích i na Hraničním vrchu v Mladkově jsou velmi blízko u obydlených částí obcí (Petrovičky cca 498 m od VTE 7, Mladkov 1146 m od VTE 5 a 6, Lichkov 611 m od VTE 3, Boboszow 940m od VTE 4, Kamienczyk 800 m od VTE 7). Orgány Hygienické služby doporučují vzdálenost 3 000 m.....Představme si šok majitelů, kteří desetiletí zvelebují své nemovitosti a najednou 500 m od jejich domu vyroste 150 m vysoký objekt se všemi negativními vlivy, které k větrným elektrárnám patří.

Každý týden se dozvídáme nové informace – ve Studeném to dokázali! (Obecní úřad nechal občany hlasovat), v Sobkovicích bylo referendum.... Proč si draví investoři jako je Eldaco nebo Synergion dokonce z Prahy troufají na malé vesničky tohoto okresu? Protože by ve velkých městech byli energicky vykázáni? Protože občané ani jednotlivá osamocená obecní zastupitelstva nemají odbornou fundovanost a sílu se bránit?

Nezazlívám starostům, kteří byli zvolení proto, aby dobře spravovali dané území, majetek obce, zajistili osvětlení, provoz školky, školy, odklízení sněhu, ordinaci lékaře apod., že těmto tlakům podléhají. Finančních prostředků je málo. Částky, které investoři za zničení rázu krajiny nabízejí, jsou ale nízké. Avšak ani vysoká částka by nenahradila škody,  způsobené na krajinném rázu tohoto kouzelného koutu Pardubického kraje.

Obracím se proto na Vás, abyste vahou svých funkcí a osobností pomohli zabránit výstavbě dalších nových větrných elektráren.

Děkuji

Iva Fibigrová

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář