Jdi na obsah Jdi na menu
 


Větrný park zničí českou ves v Rumunsku, varují krajané

11. 4. 2012

Tamní obyvatelé jsou přesvědčeni, že se vysoké stožáry do okolí jejich obce nehodí, protože zcela změní tvář nedotčené krajiny, kvůli níž sem přijíždějí turisté. Tvrdí také, že vrtule na stočtyřicetimetrových stožárech budou slyšet. Skupina krajanů ze Svaté Heleny se obrátila s prosbou o pomoc i na české velvyslanectví v Bukurešti. "Elektrárny vyženou z naší vesnice turisty a krajané, kteří turisty ubytovávají, přijdou o práci a o peníze. Obáváme se, že to bude příčinou dalšího stěhování obyvatel vesnice do Čech za prací a příčinou zániku Svaté Heleny," napsalo loni deset Čechů ze Svaté Heleny.

Petice proti větrníkům Česká společnost ornitologická teď na svých stránkách zveřejnila výzvu, aby lidé pomohli krajanům v Rumunsku aspoň prostřednictvím petice. Její autoři upozorňují, že podobně jsou ohroženy i další české vesnice v Banátu. "Žádám rumunské úřady, především ministerstvo životního prostředí, i úřady Evropské unie, aby projekt výstavby větrných elektráren v okolí vesnic Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibenthal a Šumice zastavily a prošetřily jeho dopady na ochranu přírody a na život místních obyvatel, a našly případně takové umístění pro větrné elektrárny, které nezpůsobí tak rozsáhlé škody přírodě a obyvatelům," uvádí se v petici zveřejněné na webu věnovaném Svaté Heleně. Marná snaha velvyslance O to už loni požádal český velvyslanec Jiří Šitler, který se obrátil na rumunského ministra životního prostředí a lesů. "Rumunské ministerstvo nechalo na tento popud prošetřit získání souhlasu k výstavbě větrného parku a došlo k závěru, že dopad na životní prostředí je v přípustném rozsahu a uskutečnění projektu nepoškodí kvalitu života v obcích," sdělilo Aktuálně.cz tiskové oddělení českého ministerstva zahraničí.

Také ministr Karel Schwarzenberg při své podzimní návštěvě Rumunska požádal rumunskou stranu, aby této záležitosti věnovala pozornost. "Problematiku výstavby větrných elektráren v krajanských obcích v rumunském Banátu monitorujeme dlouhodobě. Je však třeba zdůraznit, že rozhodnutí o omezení či zastavení výstavby náleží výhradně rumunským úřadům," uvedlo ministerstvo zahraničí, podle něhož skutečně hrozí "ztráta jedinečné identity turisticky atraktivní a moderní dobou nedotčené krajiny".

Společnost Enel Green Power Romania začala v těsném sousedství Svaté Heleny se stavbou větrného parku vloni. Ve Svaté Heleně, která byla založena v roce 1824, žijí stovky českých krajanů a každý rok sem zavítá na šest tisíc českých turistů. Po celou dobu si tamní komunita udržela svou kulturu včetně českého jazyka. Česká vláda sem investovala desítky milionů korun, v posledních letech podpořila především turismus a drobné podnikání. Další peníze poskytla Evropská investiční banka.

(zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=740204#utm_medium=newsbox&utm_source=centrumHP&utm_content=position-6&utm_campaign=B)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář