Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Kozmicích jednali o územním plánu, sousedé protestovali

30. 1. 2012

Především se ho zúčastnilo možná více než sto lidí a většina z nich přijela z Teplýšovic. Proto jednání bylo i o velkých emocích.

Už od roku 2008 se totiž v Kozmicích hovoří o výstavbě větrné elektrárny na vrcholku kopce Buřiny. A ten leží právě i na dohled Teplýšovic.

V rámci projednávání změn ÚP vysvětlovali jeho pořizovatelé celkem jedenáct nových určení pozemků v Kozmicích. A jen jedeno se týkalo parcely pro stavbu větrné elektrárny. Jenže kvůli tomu do Kozmic Teplýšovičtí přijeli. A byli také hodně slyšet. Často se však vyjadřovali k věcem, které schůze ani neměla řešit.

„Začali s protestem trochu pozdě,“ říkal ještě před zahájením jednání starosta Kozmic Josef Veleba.

O větrníku, jehož lopatky dosáhnou do výšky 150 metrů, se v Kozmicích jedná už od roku 2008 a už tehdy o záměru obce informoval na svých stránkách Benešovský deník.

Větší tlak ale Teplýšovičtí vytvářejí až nyní, v době, kdy Kozmičtí už mají řadu potřebných dokumentů, na jejichž základě bude moci soukromá forma větrník postavit. A pozemek vhodný pro tento záměr, zařadili včera mezi navrhované změny.

Teplýšovičtí ale chtějí ještě běh kola dějin otočit. Proto sepsali petici proti větrníku. Podepsalo jí celkem 527 lidí, z nichž 147 bylo přímo z Kozmic a 285 z Teplýšovic. Zbylých 95 pak z okolních obcí a osad.

„Na podpisovou akci odpovíme v zákonem stanovené lhůtě,“ slíbil starosta Kozmic.

Úkolem včerejšího jednání bylo připojit k návrhu změn ÚP námitky a připomínky. Ty také občané podali.

Z pozvaných dotčených orgánů se ale jednání zúčastnila pouze Krajská hygienická stanice Benešov a prostřednictvím své zástupkyně pak přítomné ujistila, že k nim tento orgán na základě připomínek vydá své stanovisko.

Už v únoru se v Kozmicích bude projednávat posudek vlivu elektrárny na životní prostředí, takzvaná EIA.
„Samozřejmě že tu budeme,“ slíbil starosta Teplýšovic Josef Škvor.

Stejně důležité ale bude i schvalování změn ÚP kozmickým zastupitelstvem. Pokud EIA projde bez potíží, zastupitelé Kozmic odolají tlaku sousedů a změny ÚP nakonec posvětí, bude to už jen krůček ke skutečné výstavbě větrníku. Ten svými rozměry o 42 metrů převýší horu Blaník.

Ale ještě než se tak stane, přijdou na zastupitelstvo Kozmic také Teplýšovičtí.
 

(zdroj: http://benesovsky.denik.cz/podnikani/v-kozmicich-jednali-o-uzemnim-p20120125.html)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář