Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středočeši protestovali proti elektrárně, nechtějí větrníky za okny

30. 1. 2012

"Stop větrné elektrárně" či "Nechceme elektrárnu". Takové transparenty si lidé přinesli. Scházeli se už od půl druhé. Přicházeli nejen z Kozmic, ale i z okolních obcí. Přišel také místostarosta Teplýšovic Miroslav Kratochvíl.

"Obáváme se, že stavba poškodí krajinu Posázaví, sníží kvalitu života obyvatel, zvýší zdravotní rizika," vyjmenoval Kratochvíl. Teplýšovičtí sepsali i petici, kde je přes pět set podpisů. "Teplýšovice se oficiálně dověděly o plánované stavbě větrné elektrárny až loni, v okamžiku, kdy je krajský úřad požádal o stanovisko ke studii o vlivu stavby na životní prostředí," upozornil Kratochvíl.

V sále seděl kromě starosty i zpracovatel záměru, který lidem odpovídal na otázky. Publikum ale bylo stále hlučnější, protože s odpověďmi spokojené nebylo. Zdejší mají například strach z hluku a nevěří, že elektrárna téměř žádný vydávat nebude a nebudou jim škodit ani podprahové zvuky.

Zastupitelé Kozmic ale proti elektrárně nic nemají. Záměr ji postavit schválili už před dvěma lety. Díky elektrárně dostanou milion korun a dalších dvacet let ročně po 200 tisících korunách, a to jsou podle starosty Kozmic Josefa Veleby výhodné finanční podmínky. "Studii vytvořil odborník, který tomu rozumí lépe než my. Lidi ani životní prostředí ohroženi nejsou," uvedl starosta Kozmic Josef Veleba.

Větrná elektrárna by u Kozmic mohla stát do roka a půl. Ovšem pokud protestující obyvatelé nezvrátí stanovisko zastupitelstva a to neodstoupí od smlouvy se společností Vítr. To by pak ale obci hrozila sankce, protože smlouvu už mají podepsanou. Změnu územního plánu budou schvalovat do tří měsíců.

(zdroj: http://praha.idnes.cz/stredocesi-protestovali-proti-elektrarne-nechteji-vetrniky-za-okny-1j5-/praha-zpravy.aspx?c=A120125_184936_praha-zpravy_abr)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář