Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidé protestovali proti elektrárnám, starosta do průvodu najížděl autem

17. 5. 2011

"S tímhle my tady musíme pracovat," povzdechla si Ivana Ježková, která demonstraci před místní vlakové nádraží svolala. Svým provokativním průjezdem, který Pokova suita doprovázela hlasitým troubením, si starosta vysloužil hromadný ironický potlesk.

Právě zastupitelstvo v čele s Pokem v návrhu územního plánu s výstavbou jedné větrné a dvou fotovoltaických elektráren počítá. Krátce po jedenácté hodině se po Pokově výstupu odebral dav na pochod, jehož trasa vedla kolem svahů, kde mají elektrárny stát.


Ježkovou a další protestující neodradilo ani nevlídné počasí - zima, přeháňky a silný vítr. Místní obyvatele a chataře přišly podpořit i desítky aktivistů ze sdružení Gegenwind, které sídlí v sousední saské obci Holzhau. "Nejdůležitější je vyjádřit odpor k tomu, že se mají stavět elektrárny na takovém území," uvedl předseda sdružení Michael Eilenberger.

Návrh je v rozporu s evropskou legislativou, tvrdí protestující

Náražel tím na přírodní oblast Natura 2000, kterou chrání Evropská unie a kde mají elektrárny vyrůst. "Návrh územního plánu je v některých bodech v rozporu s evropskou legalislativou," upozornila Ivana Ježková.

Demonstrace skončila po necelých dvou hodinách a několika kilometrech chůze. Ježkové se podařilo sesbírat kolem 130 podpisů pod petici, která teď zamíří na zastupitelstvo Moldavy, krajský úřad a do Bruselu. "Chceme, aby z návrhu územního plánu zmizely plochy pro obnovitelné zdroje energie," vysvětluje cíl petice Ježková.

Obec Moldava už jednu nepěknou zkušenost s fotovoltaickou elektrárnou má. Na svahu ležícím naproti chalupě Ježkové si ji tu vybudovala firma Talwin, ačkoliv duchcovský stavební úřad vydal společnosti stavební povolení v rozporu se zákonem.

"Byla dostavěna přes zákaz České inspekce životního prostředí," připomněla Ježková. Doufá, že podobná situace se v obci opakovat nebude.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/lide-protestovali-proti-elektrarnam-starosta-do-pruvodu-najizdel-autem-14o-/usti-zpravy.aspx?c=A110515_162421_usti-zpravy_oks

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář