Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kraj souhlasí s pěti větrníky v Blatně. Hned tak stát nebudou, obec je proti

8. 1. 2012

Ti jsou ale neoblomní. „My tady větrníky nechceme a uděláme vše pro to, aby tu nebyly,“ informovala místostarostka Iveta Houfová Rabasová. „Pokud bude investor žádat o stavební povolení, budeme připomínkovat, že záměr není v souladu s platným územním plánem obce. Kdyby se o něj chtěl opírat, musel by znovu nechat vypracovat posudek EIA, což by se mu vůbec nevyplatilo,“ uvedla Houfová. Na rozpory v návrhu s platným územním plánem upozorňoval i chomutovský magistrát.

Zastupitelé navíc pro jistotu nechávají zpracovávat nový územní plán, který do budnoucna nepočítá s jedinou větrnou elektrárnou v katastru obce.

Souhlasné stanovisko kraje, které je sice nezbytnou tečkou za posudkem ekologické zátěže EIA, tak zůstává jen kusem papíru. Bez spolupráce Blatenských se totiž investor daleko nedostane. Ti ale APB nechtějí vycházet vstříc, protože se obávají, že větrníky pouze zhyzdí krajinu, podepíší se na jejich zdraví a snížení ceny nemovitostí.

Ve svém odporu vůči větrníkům je zastupitelstvo neoblomné a má veškerou podporu místních obyvatel i několika občanských sdružení.

Jedinou šancí plzeňské APB, pro niž jsou větrníky v Blatně i při všech lapáliích lákavým soustem, je přesvědčit nadpoloviční většinu zastupitelů a získat je na svou stranu, aby projekt podpořili. Například ve Výsluní se jim díky přesvědčovací taktice, kdy zástupci firmy obcházeli jednotlivce, podobný kousek podařil.

„U nás by museli získat pět z devíti zastupitelů, což se jim nepodaří. Vidím to pro nás optimisticky,“ věří ale blatenská místostarostka.

APB zatím nehodlá podnikat další kroky, které by ji stály jen peníze a starosti. Své šance přesto nevzdává. „Už jednou jsme souhlas obce s výstavbou větrných elektráren měli. Po volbách se změnilo zastupitelstvo, které nám vypovědělo smlouvy. Uvidíme ale po dalších volbách,“ podotkl jednatel Pavel Březina. „My jsme trpěliví.“

Počet větrných elektráren, které chtějí stavět investoři v horách nad Chomutovem, se stále zvětšuje. Podle systému posuzování ekologické zátěže EIA jsou aktuálně rozpracovány projekty různých investorů na 221 vrtulí. Jen za poslední měsíc jich přibylo 16. Kdyby se postavily všechny, za dotovanou elektřinu by vydělaly asi tři miliardy ročně.

(zdroj: http://chomutovsky.denik.cz/zpravy_region/kraj-souhlasi-s-peti-vetrniky-v-blatne-hned-tak.html)

 

Některé názory k tomuto článku:

Doufejme, že se žádný Jidáš nenajde a blatenští budou pevní jako skála a nedovolí ty ohavné větrníky APB postavit. Dělá se mi silně špatně když si udělám vždycky v létě nějaký ten výlet do svých milovaných Krušných hor a vidím tam ty otřesné vrtule po stráních. Mívali jsme chalupu v Háji pod Klínovcem a když jsem tam loni v létě byl tak jsem nevěřil svým očím když jsem i tam ty vrtule uviděl. Tehdy v roce 1993 jsem pomalu brečel když jsme tu chalupu prodávali, protože právě tam jsem prožil nejkrásnější chvíle svého dětství. Ani mi nijak nevadila ta chromovna Beletu Vejprty ta byla jen špendlíkem v kupce sena proti těm větrníkům. Pamatuju se jak jsem vždycky z okna naší chalupy pozoroval dědovým dalekohledem majestátní vysokou, která se vždycky v podvečer vycházela z lesa v létě pást. V zimě ani k vidění nebyla, ale to nic neubírá na tom, že tam bylo krásně. Dnes bych mohl akorátak pozorovat z okna naší chalupy ty otřesné krajinu hyzdící větrníky a proto jsem moc rád, že jsme tu chalupu prodali. Samozřejmě všechnu zvěř i zpěvné ptactvo to vyhnalo nehledě k tomu, že nemovitosti v okolí těch vrtulí se staly takřka neprodejnými a opustili je i stávající majitelé o čemž svědčí trojjazyčné cedule na nich NA PRODEJ, ZUM VERKAUF, FOR SALE. Jenomže je těžko někdo koupí. Proto blatenským držím palce a pevně doufám, že to ustojí a nebudou tam mít ani jednu tuhle "okrasu" krajiny. Já si myslím, že snad každý rozumně uvažující člověk chce, aby to byly pořád Krušné hory a ne průmyslová zóna Krušné hory nehledě k tomu, že takhle hyzdit krajinu těmito monstry je barbarství toho největšího kalibru.

(Více k diskusi na: file:///C:/DOCUME~1/ADMINI~1/LOCALS~1/Temp/Kraj%20souhlasi%20s%20peti%20vetrniky%20v%20Blatne.%20Hned%20tak%20stat%20nebudou,%20obec%20je%20proti%20-%20Chomutovsky%20denik.htm)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář